Goście festiwalu

STANISŁAW BEREŚ

Historyk literatury, krytyk, eseista, poeta i tłumacz; profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1979–1987 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej; 1987–1993 na Uniwersytecie Charles’a de Gaulle’a w Lille. Redaktor Telewizyjnych Wiadomości Literackich oraz magazynu kulturalnego "Latarnik"; członek jury Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus; redaktor naczelny serii Biblioteka Narodowa. Autor filmów dokumentalnych: Biały brat Papuasów, Ciało kamienia, Wydaj to sam. Opublikował dwadzieścia siedem książek, m.in.: Rozmowy ze Stanisławem Lemem, Pół wieku czyśćca. Rozmowy z Tadeuszem Konwickim (pod pseud. Stanisław Nowicki), Ostatnia wileńska plejada. Szkice o poezji kręgu Żagarów, Poètes de l'apocalypse. Anthologie de poésie en polonais, hébreu et yiddish (1939–1945) (wraz z Danielem Beauvois, Jeanem-Marie Delmaire’em, Marylą Laurent); Uwięziony w śmierci. O twórczości Tadeusza Gajcego; Rozdarta kurtyna. Rozważania nie tylko o teatrze (wraz z Kazimierzem Braunem), Słownik dzieł i tematów literatury francuskiej (przekład wraz z Marylą Laurent), Tako rzecze… Lem, Szuflada z Atlantydy, Historia i fantastyka. Rozmowy z Andrzejem Sapkowskim, Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia, relacje, świadectwa, Okruchy Atlantydy. Wrocławski riff, Kosmos miedziorytu. Rozmowy o grafice (wraz z Przemysławem Tyszkiewiczem).

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

20 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

KATARZYNA BONI

Absolwentka Wiedzy o Kulturze na UW i Psychologii Społecznej na SWPS. Skończyła również Polską Szkołę Reportażu. Od siedmiu lat współpracuje z największymi magazynami podróżniczymi na polskim rynku. Współpracuje z „Dużym Formatem". Zazwyczaj pisze o Azji - spędziła na tym kontynencie ponad trzy lata pracując w Japonii, Chinach, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i w Indonezji. Współautorka Kontenera, napisanego razem z Wojciechem Tochmanem - książki o życiu syryjskich uchodźców w Jordanii.

fot. Anna Janowska

Powiązane wydarzenia

NOGAŚ NA PLAŻY

17 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

JAVIER ZAMORA BONILLA

Profesor Historii Myśli Politycznej, Społecznej i Ruchu Politycznego na wydziale Nauk Politycznych i Socjologii na Complutense University w Madrycie. Jest akademickim koordynatorem The José Ortega y Gasset – Fundacji Gregorio Marañón, dyrektorem Uniwersyteckiego Instytutu Naukowego Ortega y Gasset, akademickim dyrektorem Center Ortega's Studies i redaktorem w  Revista de Estudios Orteguianos. W roku 2002 napisał biografię Ortega y Gasset. Był koordynatorem nowej krytycznej dziesięcio tomowej edycji Complete Works.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

18 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

PATRYCJA BUKALSKA

Dziennikarka "Tygodnika Powszechnego". Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego) i filmach dokumentalnych (np. Zdobyć miasto o Powstaniu Warszawskim). Autorka kilku książek historycznych. Jej ostatnia książka Krwawa Luna, opowiadająca o życiu Julii Brystygierowej, była nominowana w tym roku do Nagród Historycznych POLITYKI.

fot. Wicek Sosna

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

18 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

JAVIER CERCAS

Pochodzący z Hiszpanii, zamieszkały w Katalonii i piszący po hiszpańsku pisarz i dziennikarz. Wielkie uznanie przyniosła mu wydana w 2001 r. powieść Żołnierze spod Salaminy (Soldados de Salamina, wyd. pol. 2005), znakomita literacko historia o meandrach losów ludzkich w czasach hiszpańskiej wojny domowej, która bardzo mocno wpisała się w budzącą się w Hiszpanii debatę o pamięci historycznej. Renomę tę ugruntowała kolejna powieść Prędkość światła (La velocidad de luz, 2005, pol. wyd. 2010), w której autor w charakterystyczny dla siebie sposób płynnie przekracza granicę między fikcją a faktami. W centrum zainteresowania Cercasa pozostaje nade wszystko historia w całej swojej niejednoznaczności. Wyraźnie widać to w kolejnych wydanych w Polsce jego książkach: Anatomia chwili (Anatomía de un instante, 2009, pol. wyd. 2014) to opowieść o nieudanym puczu w Hiszpanii i zarazem wnikliwa analiza procesu transformacji z reżimu do demokracji, zaś Oszust (Impostor, 2014, pol. wyd. 2016) opisuje autentyczną historię Enrica Marcó, który przez lata podawał się za ocalałego z niemieckiego obozu zagłady, co jednak okazało się oszustwem. Pisarstwo Cercasa charakteryzuje się finezją i głębią nieoczywistego spojrzenia na świat.

fot. Joan Tomás

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

19 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

STEFAN CHWIN

Prozaik, eseista, historyk i krytyk literatury, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1980-tych był członkiem zespołu redakcyjnego serii „Transgresje” (Tom Dzieci, wydany pod redakcją Marii Janion i Stefana Chwina, 1988). Do jego najważniejszych publikacji krytycznych i literaturoznawczych należą: Bez autorytetu (wspólnie ze Stanisławem Rośkiem, 1981), Romantyczna przestrzeń wyobraźni (1988), Literatura i zdrada (1993), Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni ( 2010), Samobójstwo i „grzech istnienia (2013), Miłosz. Interpretacje i świadectwa ( 2012), Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje. Dokumenty. Głosy. (2013). Opublikował też Mickiewiczowskiego Konrada Wallenroda we własnym opracowaniu historycznoliterackim w serii Biblioteka Narodowa (1993). Jako powieściopisarz zadebiutował pod pseudonimem Max Lars powieściami fantastycznymi Ludzie-skorpiony (1984) oraz Człowiek-Litera (1989) (obie z ilustracjami autora).

Wydał następujące książki: autobiograficzny esej o Gdańsku lat pięćdziesiątych Krótka historia pewnego żartu (1991), powieść Hanemann (1995),przetłumaczoną na kilkanaście języków, za którą w 1995 roku otrzymał m.in. Paszport Polityki), powieść Esther (1999), zbiór „historii alternatywnych” Wspólna kąpiel (2001, wspólnie z Krystyną Lars), powieści: Złoty pelikan (2002), Żona prezydenta (2005), Dolina Radości, Panna Ferbelin (2011). Opublikował również: Kartki z dziennika (2004) i Dziennik dla dorosłych. W 2015 wydał w Niemczech Ein Deutsches Tagebuch. W roku 2016 Srebrzysko. Powieść dla dorosłych.

Stefan Chwin jest laureatem wielu nagród, zarówno za twórczość naukową (m. in. Nagroda Naukowa im. Heweliusza, indywidualna Nagroda Ministra Edukacji), jak i literacką (m. in. jedno z najważniejszych m.in. niemieckich wyróżnień literackich, nagroda im. Andreasa Gryphiusa (1999) oraz nagroda im. Ericha Brosta (1997), a także kilkunastu prestiżowych wyróżnień krajowych (Nagroda PEN Clubu, Nagroda im. Samuela Bogumiła Linde, Nagroda Splendor Gedanensis).

Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazywały się w Niemczech, Austrii, Anglii, Irlandii, Włoszech, Czechach, Danii, Francji, Szwecji, Słowenii, Serbii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, w Rosji, Meksyku, Kanadzie i w USA. Stefan Chwin jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Societas Scientiarum Gedanensis) oraz PEN-Clubu. W latach 2007 – 2014 był członkiem Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk.

fot. Krystyna Chwin

Powiązane wydarzenia

VARIA

18 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ANNA CIEPLAK

Pisarka, animatorka kultury, aktywistka miejska. Autorka książek Zaufanie (2015), Ma być czysto (2016). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Od 2009 roku związane ze Świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” gdzie prowadzi warsztaty edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży.

fot. Studnicki Large

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

18 10:30/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

19 15:00/ Park Północny

ARTUR DOMOSŁAWSKI

Autor literatury faktu, reporter. W latach 1991-2011 pracował w „Gazecie Wyborczej“, obecnie w tygodniku „Polityka“. Pisze przede wszystkim o krajach globalnego Południa. Opublikował siedem książek: Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła II (1999), Świat nie na sprzedaż rozmowy o globalizacji i kontestacji (2002), Gorączka latynoamerykańska (2004), będąca reporterskim zapisem wielu podróży po Ameryce Łacińskiej, Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności (2007), czyli zbiór wywiadów w lewicowymi intelektualistami amerykańskimi, Śmierć w Amazonii (2013), Wykluczeni (2016). Swoim Kapuściński non –fiction (2010) sprowokował głośną debatę dotyczącą reportażu i literatury faktu, a także samej biografii Ryszarda Kapuścińskiego i jego politycznych zaangażowań. Książka została przetłumaczona na siedem języków: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski, niderlandzki i węgierski. W głosowaniu 59 redakcji organizowanym przez magazyn „Press” został wybrany Dziennikarzem Roku 2010. Na jego koncie są także m.in. nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej za Gorączkę latynoamerykańską (grudzień 2004); Nagroda im. Beaty Pawlak dla reporterów przybliżających inne kultury za Amerykę zbuntowaną (2008); nagroda Krajowego Klubu Reportażu za biografię Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Zdarzało mu się publikować m.in. w „New York Times“, „El Pais“, „Letras Libres“, „Words Without Borders“, „Etiqueta Negra“. Był stypendystą prestiżowego programu dla dziennikarzy Knight Fellowships w Uniwersytecie Stanforda (2005-2006). W 2016 roku wyszła jego książka Wykluczeni – owoc licznych podróży do krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu –w której opisuje losy ludzi dyskryminowanych ze względu na swój status ekonomiczny, przynależność etniczną, kolor skóry, płeć, orientację seksualną. Książka została nominowana do tegorocznej nagrody NIKE.

fot. Krzysztof Dubiel

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NIKE

17 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

BOŻENA DUDKO

Redaktorka i dziennikarka. W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: To nie mój pies, ale moje łóżko (1998), Anna z gabinetu bajek (1999), Nietykalni (2000), Zły dotyk (2001), Cała Polska trzaska (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części Podróży z Ryszardem Kapuścińskim - opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. Od 2005 roku opiekuje się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego - pierwszym efektem jej pracy jest tom pism rozproszonych O książkach, ludziach i sztuce (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu Ze świata. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji Dzieł wybranych Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece „Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego Spaceru porannego (2009) oraz wznowienia książek Gdyby cała Afryka (2011) i Czarne gwiazdy (2013). Sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

fot. z archiwum autorki 

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

18 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MARTA DZIDO

Pisarka, dokumentalistka. Debiutowała w wieku lat 16 publikując utwory prozatorskie w czasopismach Krzywe Koło Literatury i Koło Podkowy. Autorka powieści Ślad po mamie(2003), Małż (2005), powieści hipertekstowej Matrioszka (2013), książki reporterskiej Kobiety Solidarności (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach Wolałbym nie (2007), Walka jest kobietą (2012). Publikowała m.in. w "Dużym Formacie", "Lampie", "Ha!arcie", "Przekroju", "Magyar Lettre Internationale", "Radarze", "Jahrbuch Polen" i "Obiegu". Jej powieści były adaptowane na sztuki teatralne i tłumaczone na wietnamski. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury.

Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała dokumenty: Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości (2009), Downtown - Miasto Downów (2010) (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award) oraz Solidarność według kobiet (2014) - (nagrodzony m.in Beyond Borders - Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego Podziemne państwo kobiet (2009).

fot. Krzysztof Wolodzko

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

17 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

JOANNA FABICKA

Pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki (montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii męża - Sławomira Fabickiego). Debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jako felietonistka i autorka opowiadań współpracowała z Polskim Radiem, „Zwierciadłem”, „Twoim stylem”, „Dziennikiem”. Jest autorką (wydanych przez Wab) wielokrotnie wznawianych, bestsellerowych książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie: Szalone życie Rudolfa,Świńskim truchtem,Seks i inne przykrości,Tango ortodonto,Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy.

Popularnością cieszą się jej książki dla dorosłych: Idę w tango. Romans histeryczny- został przełożony na czeski, rosyjski i ukraiński. Joanna Fabicka jest też autorką scenariusza na podstawie tej książki, zakupionego przez firmę Vision.

W 2013 r. roku ukazała się kolejna, rekomendowana przez Agnieszkę Holland powieść - Second Hand.

Jest jedną z dwudziestu polskich autorów zaproszonych do charytatywnego projektu Nieobcy przy moim stole- zbioru opowiadań, z którego dochód w całości został przeznaczony na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej.

Pisze także dla dzieci: Dokuczalska wyszła w serii bajek terapeutycznych (wyd. Muza 2015) . Kolejna książka - Rutka (Wyd. Agora 2016) to pełna magii, rozgrywająca się w Łodzi opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek z różnych światów: współczesnego i dawno minionego. Rutka została uhonorowana przez polska sekcję IBBY główną nagrodą Książka Roku 2016.

Jej ostatnia powieść #me - kierowana do nastolatków i młodych dorosłych, to poruszająca historia o dorastaniu w rodzinie alkoholowej i o piekle współuzależnienia.

Od wielu lat, jako ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży prowadzi spotkania i warsztaty adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

fot. Paweł Kiszkiel

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

18 13:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

SOLE FELLOZA

Aktorka, dramaturg, fotografka, specjalistka w dziedzinie teatru i opowiadania. Jest pomysłodawczynią oraz prowadzi warsztaty teatralne dotyczące ekspresji i tworzenia opowiadań w szkołach, przedszkolach i bibliotekach w Urugwaju, Argentynie, Wenezueli i Hiszpanii. Pracowała w radiu oraz jako publicystka telewizyjna i literacka. 

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA DZIECI

18 11:00/ Muzeum Sopotu, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-701 Sopot

GRZEGORZ GAUDEN

Prawnik (UAM Poznań 1975), ekonomista (Uniwersytet w Lund, Szwecja 1989), dziennikarz. W latach 70-tych ubiegłego wieku działał w studenckim ruchu kulturalnym i prasie studenckiej. W latach 1980-1981 w prasie niezależnej w Poznaniu: redaktor naczelny Wiadomości Dnia i Obserwatora Wielkopolskiego wydawanych przez NSZZ Solidarność. Internowany od 13 grudnia 1981 do lipca 1982. Na emigracji w Szwecji był przewodniczącym Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności. Powrócił do Polski w roku 1993. W latach 1999-2006 prezes Presspubliki, wydawcy „Rzeczpospolitej”. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej w latach 2004-2006. W latach 2000-2003 prezes Izby Wydawców Prasy, od 2003 do 2015 roku wiceprezes. Od 2003 roku wiceprezes SAiW Copyright Polska. W latach 2008-2016 dyrektor Instytutu Książki. 

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

VARIA

18 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

KONSTANTY GEBERT

Pod wyniesionym jeszcze z podziemia pseudonimem Dawid Warszawski publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Współzałożyciel m.in. niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (NTO) (1980), Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989), Media Development Loan Fund (1995), miesięcznika ”Midrasz” (1997), warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) (2001). W latach 1992-95 relacjonował dla „Gazety” wojnę w Bośni i współpracował tam z Tadeuszem Mazowieckim. Associate fellow ECFR. Członek m.in. rad doradczych Dutch Jewish Humanitarian Fund, Paidea Center i Einstein Forum. Autor 12 książek i kilku tysięcy artykułów prasowych. 

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

20 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ALMUDENA GRANDES

Zadebiutowała w 1989 roku powieścią Lulu, za którą otrzymała nagrodę La Sonrisa Vertical. Od początku cieszy się dużą popularnością wśród czytelników i przychylnością krytyki. Jej powieści i opowiadania stały się jednymi z najbardziej znanych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej. Wiele doczekało się filmowych adaptacji. Autorka została uhonorowana Nagrodą Fundacji Lary, Nagrodą Księgarzy (w Madrycie i Sewilli), Rapallo Carige i Prix Méditerranée. 

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

17 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

MAGDA GRZEBAŁKOWSKA

Sopocianka. Autorka książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój.

fot. Renata Dąbrowska

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

20 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Luci Gutiérrez

Ilustratorka. Od czasu ukończenia studiów ilustratorskich Barcelonie w 2001 roku zajmowała się reklamą, współpracą z mediami i ilustracją książkową. Współpracowała z włoskim wydawcą Orecchio Cerbo przy tomie poetyckim „L’albergo delle fiale” Elia Pecory (2007, nominowany do nagrody White Ravens, wyróżniony podczas Bologna Ragazzi Awards 2008), „Miss Galassia” Stefano Benniego (2008) oraz „La valigia delle carabattole” Ljudmily Petruševskiej (2010, nominowana w czwartej edycji CJ Picture Book Awards). W 2007 roku mieszkała przez jakiś czas w Nowym Yorku i nawiązała regularną współpracę z amerykańskimi czasopismami, m.in. „New Yorkerem”, „New York Timesem”, „Wall Street Journal” i „The Time”. Jej książka „English is not Easy” (2013), humorystycznie zilustrowany przewodnik dla dorosłych, jak poprawić znajomość języka angielskiego, został opublikowany w ponad 10 krajach. Ostatnia książka, którą zilustrowała – „Kobiety i mężczyźni” (2015, pol. wyd. 2016) – otrzymała Bologna Ragazzi Award w kategorii „non fiction” w 2016 roku.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

19 10:30/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

JAVIER H. ESTRADA

Krytyk filmowy, kurator, wykładowca. Współpracuje z czasopismami filmowymi „Caimán. Cuadernos de Cine” oraz „Secuencias. Revista de Historia del Cine”. Jest współautorem wielu publikacji, m.in. „Cinema Filipinas. History, Theory and Film Criticism” (Festival Cines del Sur 2010), „World Film Locations: Barcelona” (Intellect Books, Bristol 2013), „Nagisa Oshima” (San Sebastián International Film Festival 2013), „El cine de Hong Sang-soo” (Gijón International Film Festival 2013), „Japanese Independent Cinema 2000‒2015” (San Sebastián International Film Festival 2015) i „Salomé Lamas. Parafiction” (Mousse Publishing 2016). Był kuratorem programów filmowych: „Opowieści znad Bosforu. Stambuł we współczesnym kinie tureckim” dla Casa Árabe Madrid (2011) i „Amir Muhammad” dla International Film Seminar Punto de Vista. Navarra (2012). Od 2013 roku tworzy program Lima Independiente International Film Festival w Peru. Jest współzałożycielem i dyrektorem programowym międzynarodowego festiwalu filmowego FILMADRID, powstałego w 2015 roku. W 2016 roku otrzymał tytuł „K-Culture Supporter”, nagrodę za wkład w rozwój i promocję kultury koreańskiej w Hiszpanii. Od 2016 roku jest koordynatorem kursu „Audiovisual (R)evolutions” dla szkoły filmowej Master LAV w Madrycie.  

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

LITERACKI FILMOWY

17 18:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MIKAL HEM

Norweski dziennikarz i komentator polityczny. Pracował dla wysokonakładowych dzienników „Dagbladet” i „Verdens Gang”, a także dla magazynu „Ny Tid”. Współpracował też z państwową spółką radiowo-telewizyjną NRK. Zawodowo wiele podróżował, m.in. po Afryce i krajach byłego Związku Radzieckiego. Jako dziecko dwa lata spędził z rodziną w Zimbabwe, pod rządami Roberta Mugabe. Od czasu norweskiej premiery Jak zostać dyktatorem książka została przetłumaczona m.in. na język turecki, węgierski, niemiecki i serbski.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

MAREK KOCHAN

Pisarz i wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz UW. Wydał m.in. zbiór opowiadań Ballada o dobrym dresiarzu (2005), powieści Plac zabaw (2007) oraz Fakir z Ipi (2013), powieść dla dzieci Martynika i Biała Wyspa oraz Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców (2014).

Autor kilkunastu dramatów, prezentowanych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie i Tel Awiwie. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.

Za Argo otrzymał nagrodę publiczności podczas Heidelberger Stuckemarkt (2006). W Polsce otrzymał nagrody za Reduty (2014), Trzej panowie jadą autem (Dwa Teatry, Sopot 2014), Lento rubato (2016). W 2016 roku jego dramat Holyfood miał premierę w Buenos Aires podczas Festival Internacional de Dramaturgia Europa + America, zaś Traktat o miłości został zrealizowany w Teatrze Telewizji TVP.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

17 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

WOJCIECH KUCZOK

Prozaik, scenarzysta i speleolog. Autor powieści Gnój, Senność i Spiski a także zbiorów opowiadań Opowieści słychane, Szkieleciarki, Widmokrągi Obscenariusz. Opublikował też tomy o tematyce filmowej To piekielne kino i Moje projekcje oraz zapiski z podróży Poza światłem. W 2004 otrzymał Nagrodę Literacką Nike i Paszport Polityki. Autor kilku scenariuszy filmowych, między innymi Pręg i Senności Magdaleny Piekorz. W maju nakładem wydawnictwa Od deski do deski ukazała się jego najnowsza powieść Czarna.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NOGAŚ NA PLAŻY

20 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

DAGNY KURDWANOWSKA

Dziennikarka, autorka, redaktor naczelna portalu Sukces Pisany Szminką, twórczyni strony o książkach www.czytamwwannie.pl. Związana była m.in. z "Twoim Stylem", "Dziennikiem Polska/The Times" oraz "Przekrojem". Jest autorką książek Biblioteka samobójców, Tori Amos. Biografia subiektywnaoraz Romanse wszech czasów. W wolnych chwilach prowadzi warsztaty dla młodzieży oraz spotkania literackie. Do tej pory rozmawiała m.in. z Małgorzatą Szejnert, Wojciechem Tochmanem, Andrzejem Stasiukiem i Jackiem Dehnelem. Od trzech lat wspólnie ze studentami przygotowuje „Literacką” – gazetę festiwalu Literacki Sopot. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie.

fot. Monika Wiąckiewcz

Powiązane wydarzenia

VARIA

17 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

DEBATA

19 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

VARIA

18 18:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

ISABEL FERREIRO LAVEDÁN

Doktor Prawa, Profesor Badawczy w „José Ortega y Gasset Foundation” (od 2002 roku, aż do dnia dzisiejszego); była członkiniom zespołu redakcyjnego przy pisaniu Complete Work of José Ortega y Gasset (Madryt: Taurus, 2004-2010), a obecnie pracuje przy tworzeniu ich „kieszonkowej” kolekcji. Jest także redaktorem wielu nieopublikowanych prac na podstawie zapisków filozofa.

Jest autorką książki The social theory of Ortega y Gasset: the uses (Madryt: Biblioteca Nueva, 2005) oraz kilku rozdziałów i artykułów poświęconych pracom José Ortega y Gasset, w takich książkach jak: The docility of the masses in Ortega y Gasset's thought (Revista de Estudios Orteguianos, 2001 ); The definition of law as a use in Ortega y Gasset (Tébar, 2005); A complex reading for a complex thinking (Revista de Occidente, 2010); At the forefront of sociology (Comares, 2010).

fot. Aleksandra Rożej

fot. Aleksandra Rożej

Powiązane wydarzenia

DEBATA

18 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

DOROTA LESZCZYNA

Doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2011 roku adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Główne obszary badawcze to filozofia hiszpańska, ze szczególnym uwzględnieniem myśli José Ortegi y Gasseta, filozofia niemiecka i filozofia nowożytna. Autorka trzech książek: José Ortega y Gasset. Dziedzictwo Kanta i neokantyzmu marburskiego (2011), José Ortegi y Gasseta studia na niemieckich uniwersytetach (2012) i Hegel w Hiszpanii. Od szkoły sewilskiej do szkoły madryckiej (2017). Współautorka książki Spory wokół polskich przekładów dzieł Immanuela Kanta z lat 1795-1918. Część pierwsza: Polemiki wokół dawnych, polskich przekładów Kantowskich Prolegomenów do wszelkiej przyszłej metafizyki, która będzie mogła wystąpić jako nauka (2015) oraz współredaktorka Korespondencji między Romanem Witoldem Ingardenem a Kazimierzem Twardowskim (2016). Od 2013 roku współpracuje z Centrum Badań nad Ortegą (Centro de Estudios Orteguianos) działającym przy Fundacji José Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona w Madrycie. Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, których badania wyróżniają się na arenie międzynarodowej.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

18 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ALEKSANDRA LIPCZAK

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała też filologię hiszpańską, polonistykę i studia bliskowschodnie. Publikowała między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Wysokich Obcasach", "Dużym Formacie", "Polityce" i Culture.pl. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

fot. Tomasz Czech

Powiązane wydarzenia

VARIA

20 18:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ

Reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni, członkini Polskiej Akademii Filmowej. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977‒1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jeszcze w czasie studiów została asystentką Andrzeja Wajdy przy realizacji Panien z Wilka (1979). Początkowo realizowała filmy dokumentalne (m.in. Nostalgia, Służba, Cud). Jej fabularnym debiutem był obsypany nagrodami film Przez dotyk (1985), zrealizowany pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. W swoim dorobku ma filmy (m.in. Ostatni dzwonek, Odjazd, Białe małżeństwo, Na koniec świata i Maraton tańca), spektakle teatru telewizji (m.in. Dom kobiet, Klimaty, Przypadek Klary, Karski), seriale telewizyjne – Głęboka woda jej autorstwa przyniosła jej nagrodę Prix Italia oraz Prix Europa w Berlinie, współreżyserowała też serial Ekipa. Od 2006 roku wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej, a od 2012 w krakowskiej AMA Film Academy.

fot. Rafał Guz

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

20 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

RADOSŁAW MARKOWSKI

Profesor nauk politycznych, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją, Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowaniami są porównawcza politologia, socjologia polityki, demokracja i demokratyzacja. Laureat nagrody Amerykańskiego Tow. Nauk Politycznych (APSA); Laureat Nagrody im. S. Nowaka za zainicjowania Polskiego Generalnego Studium Wyborczego i badania zachowań politycznych. Członek redakcji , m.in.: "European Journal of Political Research", "European Union Politics", "Political Studies". Autor licznych publikacji w czasopismach listy filadelfijskiej oraz współautor książek publikowanych w Oxford, Cambridge University Press i innych.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

DOROTA MASŁOWSKA

Pisarka i autorka sztuk teatralnych. Zadebiutowała w 2002 powieścią Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwony, wydany dwa lata później Paw królowej przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się kolejna jej powieść Kochanie, zabiłam nasze koty, zaś w 2015 zbiór felietonów Więcej niż możesz zjeść. felietony parakulinarne.

Ponadto, w 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. Dusza światowa, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka Jak zostałam wiedźmą. zaś w 2017 roku zbiór felietonów Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu.

Jej dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę Między nami dobrze jest (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Doroty Masłowskiej Społeczeństwo jest niemiłe.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

NOGAŚ NA PLAŻY

18 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

ANA MATUSEVIC

Zawodowo związana z trójmiejską kulturą i działaniami społecznymi,  po godzinach jako dziennikarka-freelancerka pisze o dobrej literaturze i kinie. Wilnianka z pochodzenia, w Gdańsku zaangażowana w festiwale literackie Europejski Poeta Wolności i Odnalezione w Tłumaczeniu. Nie pisze książek, ale czyta pasjami, czasami rozmawia o nich z autorami.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

19 15:00/ Park Północny

Manuel Menéndez Alzamora

Tytułowany Profesor Nauk Politycznych i Administracji na Wydziale Prawa Państwowego w szkole prawniczej na Uniwersytecie w Alicante. Uzyskał tytuł Doktora Prawa na Uniwersytecie w Walencji. Jego badania skupiały się na myśli politycznej i teorii politycznej. Jest autorem książki La generación del 14. Una aventura intelectual. (Madrid, Siglo XXI, 2006), dzięki której otrzymał on Narodową Nagrodę Hiszpańskiego Stowarzyszenia Nauk Politycznych (AECPA) za najlepszą książkę wydaną w 2016 roku, a także nagrodę podczas XI National Angel Herrera Award 2007 za najlepszą pracę badawczą. Również jego książka została nagrodzona podczas La generación del 14: Intelectuales y acción política (Madrid, La Catarata, 2014). Jest redaktorem i współautorem książek: Sobre el poder (Madrid, Tecnos, 2007), Participación y representación política (Valencia, Tirant lo Blanch, 2008). Jest współredaktorem i współautorem takich dzieł jak El sistema político y administrativo valenciano (Valencia, Tirant lo Blanch, 2012); Pensamiento político en la España contemporánea (Madrid, Trotta, 2013), czy De la polis a la metrópolis (Madrid, Abada, 2015). Jego prace pojawiły się w licznych specjalistycznych gazetach i zbiorowych książkach związanych z jego obszarami badań.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

18 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ADAM MICHNIK

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, historyk, eseista, publicysta polityczny. W latach 1968–1989 jeden z czołowych organizatorów nielegalnej, demokratycznej opozycji. Autor wielu artykułów i książek, m.in. Kościół, lewica, dialog (1977, rozszerzone wznowienie w 1998), Szanse polskiej demokracji (1984), Z dziejów honoru w Polsce (1985, wznowienie w 1993), Takie czasy... Rzecz o kompromisie (1985), Polskie pytania (1987), Między Panem a Plebanem (1995), Diabeł naszego czasu (1995), Wyznania nawróconego dysydenta (2003), Wściekłość i wstyd (2005), W poszukiwaniu utraconego sensu (2007). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, „Liberation”, „Lettre Internationale”, „New York Review of Books”, „The Washington Post”, „El Pais”.

Fot: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

19 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

MICHAŁ NOGAŚ

Dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury "Gazety Wyborczej". Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania. Tata Jagody.

fot. z archiwum MN

Powiązane wydarzenia

NOGAŚ NA PLAŻY

17 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

NOGAŚ NA PLAŻY

18 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

NOGAŚ NA PLAŻY

19 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

NOGAŚ NA PLAŻY

20 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

WOJCIECH ORLIŃSKI

Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował lemologicznym leksykonem Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi bloga Ekskursje w dyskursie wo.blox.pl i audycję "Piąteczek" w radiu TOK FM.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

VARIA

17 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

MARTA ORZESZYNA

Urodziła się i mieszka w Namysłowie; mama trzech synów. Studiowała filologię francuską; przez ponad dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Pobyt ten wykorzystała również na gromadzenie materiałów do przyszłych książek.

Współautorka książki Paryż – miasto sztuki i miłości w czasach belle époque (PWN 2012). Zajmuje się również redakcją, kwerendą, konsultacją merytoryczną książek o tematyce francuskiej. Współpracuje z „L’Ofiiciel Poland”, polską edycją najstarszego francuskiego pisma o modzie, w którym publikuje artykuły dotyczące historii mody, jak i postaci kultury i sztuki związanych z Paryżem. Jest autorka najbardziej wyczerpującej i odkrywającej nowe fakty biografii Polaka, Antoine de Paris: Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów (Znak 2015).

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

FRANCJA 2018

19 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

SEBASTIAN PAWLINA

Historyk, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat Nagrody Historycznej Polityki 2017 za najlepszy debiut za książkę Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej (2016), współautor Wielkiej księgi Armii Krajowej (2015). Od 2012 r. stale współpracuje z miesięcznikiem „Stolica”, publikuje również w „Polityce”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. społeczna historia Polskiego Państwa Podziemnego oraz bunt jako zjawisko społeczno-kulturowe.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

19 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

MARIAN PILOT

Powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, dziennikarz i scenarzysta filmowy, działacz ludowy, zaliczany jest do twórców "nurtu wiejskiego" choć z silną - gombrowiczowską - skłonnością do groteskowej deformacji, turpistycznej nadekspresji; Laureat Nagrody NIKE za wydaną w WL-u powieść Pióropusz.

fot. Kulawiak

Powiązane wydarzenia

NAGRODA NIKE

19 16:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

TOMASZ PINDEL

Studiował iberystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2002 obronił doktorat Z zakresu fantastyki i realizmu magicznego w literaturze latynoamerykańskiej. Specjalista w zakresie prozy z Ameryki Łacińskiej, autor dwóch książek literaturoznawczych i biografii Vargasa Llosy (Znak, 2014).

Pracował w Katedrze Ameryki Łacińskiej UJ i w Instytucie Książki. Jest także współautorem audycji radiowej o książkach Piątka z literatury w RMF Classic, a także publicystą, autorem tekstów o literaturze, felietonistą („Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”,lubimyczytac.pl, „Bluszcz”, „Chimera” i in.). Był redaktorem prowadzącym serię postm@condo w wydawnictwie Muchaniesiada; obecnie prowadzi serię Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej w wydawnictwie Universitas i pracuje jako redaktor inicjujący w SIW Znak. W 2003 roku zadebiutował jako tłumacz i od tego czasu przełożył 40 książek (powieści i zbiorów opowiadań), a także 4 książki dla dzieci i kilkanaście opowiadań publikowanych w prasie. Tłumaczył m.in. pięć książek Roberta Bolaño, dwie Jorge Franco, Felisberta Hernándeza, dwa tomy opowiadań Virgilio Piñery, dwie powieści Javiera Maríasa i inne. Specjalizuje się we współczesnej prozie latynoskiej, aktywnie angażując się w jej promocję w Polsce. Nagrodzony w konkursie Instytutu Cervantesa w Polsce za najlepszy przekład literatury hiszpańskojęzycznej 2007 – za Noc jest dziewicą Jaime’go Bayly’ego; dwukrotnie odebrał wyróżnienia w tym konkursie: w 2006 r. za W poszukiwaniu jednorożca J. Eslavy Galána i w 2010 r. za Gorączkę w Hawanie Leonarda Padury. Jego biografia Maria Vargasa Llosy została uznana za Krakowską Książkę Miesiąca, grudzień 2014, a także nominowana do Nagrody im. Długosza 2015.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NIKE

17 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

CONVERSACIONES LITERARIAS

18 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Claudia Piñeiro

Pochodząca z Argentyny, jedna z najpoczytniejszych, a zarazem cieszących się uznaniem krytyki pisarek argentyńskich, specjalizująca się w powieściach łączących elementy thrillera czy kryminału z niezwykle wnikliwą obserwacją społeczną i psychologiczną. Zadebiutowała książkami dla dzieci, ale prawdziwe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść - Tuya (Twoja, 2005) – i nade wszystko bardzo głośne Czwartkowe wdowy (Las viudas del jueves, 2005, pol. wyd. 2015): znakomita wiwisekcja zamożnej społeczności żyjącej w luksusowym i zamkniętym osiedlu pod Buenos Aires. Po polsku wyszły także Betibu (Betibú, 2011, pol. wyd. 2016) – frapujący kryminał, a zarazem poważna refleksja nad tym, jak w dzisiejszym świecie funkcjonuje przepływ informacji – oraz najnowsze Okruchy szczęścia (Una suerte pequeña, 2015, wyd. pol. 2016) – dramatyczna opowieść o kobiecie powracającej do rodzinnej miejscowości wiele lat po wielkiej tragedii. Autorkę cechuje niezwykła staranność w konstrukcji fabuły, zaangażowana obserwacja współczesności oraz lapidarny, celny styl. Piñeiro napisała także kilka sztuk teatralnych, a dwie z jej powieści doczekały się ekranizacji.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

18 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ANETA PRYMAKA-ONISZK

Dziennikarka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl . Jej książka Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy otrzymała nominację m.in. do Nagrody Historycznej Polityki, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

fot. Agnieszka Rayss

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

18 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MAREK RADZIWON

Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Autor książki Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (WAB, 2010) i antologii Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (Nowa Polsza - Instytut Książki 2014). W latach 2010-2015 Dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, I radca Ambasady RP w Moskwie. Sekretarz Nagrody Literackiej Nike.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

NAGRODA NIKE

19 16:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

20 16:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

Pau (Pablo Rodríguez Jiménez-Bravo)

Ilustrator i autor komiksów. Urodzony w 1972 roku w stolicy Majorki Palma de Mallorca. W 1996 roku ukończył Escola Superior de Disseny, ale już wcześniej publikował swoje pierwsze prace w kilku fanzinach oraz dzienniku „Diario de Mallorca”. W 1995 roku z Xabim Urizem i Danielem Peixe stworzył swój własny fanzine „Escápula Comics”. Rozpoczął również współpracę z szeregiem czasopism, m.in. hiszpańskimi „Nosotros Somos Los Muertos”, „¡Dibus!” i „El Víbora” oraz belgijskim „Spirou”. Sukces przyniosły mu jego cykle komiksowe dla dziennika „Diario de Mallorca” – „Las cansiones de Ossifar” i „El oriquen de todas las cosas” oraz wydawana od 2011 roku „Saga o Atlasie i Axisie” (pol. wyd. 2015). Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. włoską Oscarcomix (2005) i hiszpańską Premio Haxtur (2009).  "Saga o Atlasie i Axisie" została przetłumaczona na język francuski, duński, polski, włoski, niemiecki, angielski i rosyjski.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

17 10:30/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

CONVERSACIONES LITERARIAS

19 17:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

JANUSZ SIBORA

Historyk, badacz dziejów dyplomacji oraz protokołu dyplomatycznego. Badacz polskiej służby zagranicznej oraz dziejów dyplomacji szczególnie organizacji służb zagranicznych i techniki pracy dyplomatycznej; autor książki Narodziny polskiej dyplomacji u progu niepodległości (Wydawnictwo Sejmowe) oraz Dyplomacja polska w I wojnie światowej (PISM). Wydany nakładem Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP stanowi owoc wieloletnich badań dziejów protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego. Współautor Leksykonu prawa i protokołu dyplomatycznego (Wydawnictwo C.H. Beck). Ekspert w dziedzinie ceremoniału królewskiego, a także etykiety i komunikacji społecznej. Popularyzator nauki, autor audycji popularnonaukowych w Radio TOK FM, Polskim Radio, Radio ZET, RMF FM i Radio Watykańskim. Komentator dla TVN24, TVN Biznes i Świat, Polsat News, Polsat News 2, TVP Info, TVP1, TVP2, TVN, Polsat.

fot. Rosanna Sibora

Powiązane wydarzenia

FRANCJA 2018

19 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MACIEJ STASIŃSKI

Dziennikarz, ukończył studia na kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Od roku 1982 jest korespondentem hiszpańskiej gazety „La Vanguardia”. W latach 1996 był szefem redakcji zagranicznej Wiadomości TVP, a od 1997 w „Gazecie Wyborczej”.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

DEBATA

20 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

KAROLINA SULEJ

Zaczynała jako 19-latka w magazynie „A4“. Od lat jest dziennikarką związana m.in. z „Wysokimi Obcasami“ i „Viva! Moda“. W przeszłości była m.in. redaktorką eksperymentalnego magazynu o modzie „Maj“ wydanego przez Miesiąc Fotografii w Krakowie, wicenaczelną magazynu o stylu życia „Exklusiv“, redaktor prowadzącą magazynu „Podróże“, redaktor mody magazynu o muzyce „Pulp“ i stylistką „Wysokich Obcasów“. Zajmuje się antropologią mody – jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej i pisze o roli wyglądu w czasie II wojny światowej. Jest autorką książki non-fiction o polskiej modzie i polskiej obyczajowości poprzez modę po ‘90. roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia“ (Wydawnictwo Świat Książki). Wraz z Sylwią Chutnik prowadzi na YouTube program „Barłóg Literacki“, o książkach i czytelnictwie a w „Wysokich Obcsasach” pisze felietony o popkulturze.

fot. Reading Room

Powiązane wydarzenia

LITERACKI DLA MŁODZIEŻY

18 13:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

FRANCJA 2018

19 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

ZIEMOWIT SZCZEREK

Dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian oraz Rzeczpospolita Zwycięska, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku nominowany do nagród Nike i Angelus, w 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w 2016 finalistą Nike za Tatuaż z tryzubem. W maju 2017 ukazało się Międzymorze, w której autorrusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię.

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

MARIUSZ SZCZYGIEŁ

Dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek Gottland i Zrób sobie raj. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Jego książki wydawane są w trzynastu krajach. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku 20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła. Aktualnie pracuje nad dwutomową antologią 100/XX czyli stu najważniejszych polskich reportaży XX wieku. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show Na każdy temat. Współzałożyciel wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem Instytutu Reportażu.

fot. K. Dubiel

Powiązane wydarzenia

VARIA

20 18:00/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

WOJCIECH TOCHMAN

Reporter, autor kilku książek dokumentalnych przetłumaczonych na kilka języków (m.in. Schodów się nie pali, Jakbyś kamień jadła, Dzisiaj narysujemy śmierć, Eli, Eli). Laureat Premio Kapuściński za rok 2016. Obecnie mieszka w Phnom Penh gdzie pracuje nad nową książką.

fot. Michał Fiałkowski

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

ED VULLIAMY

Brytyjski dziennikarz i pisarz. Był korespondentem "The Observer" w Stanach Zjednoczonych oraz "The Guardian" we Włoszech. W 1996 roku jako pierwszy dziennikarz w historii zeznawał w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. Wierzy, że zeznawanie w sprawach związanych z łamaniem prawa humanitarnego jest obowiązkiem dziennikarzy, i prowadzi liczne wykłady na ten temat.

Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. James Cameron Award, Amnesty International Media Award i dwukrotnie International Reporter of the Year Award. W 2013 roku za książkę Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Książka Wojna umarła, niech żyje wojna znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

fot. Ferrara

Powiązane wydarzenia

NOMINOWANI DO NAGRODY IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

20 17:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

PATRYCJA WANAT

Dziennikarka, szefowa działu kultury w Radiu TOK FM, laureatka nagrody Polskiego Instytutu sztuki Filmowej. Prowadzi audycje Kultura osobista i Kultura domowa, DOK TOK - program poświęcony filmom dokumentalnym oraz magazyn filmowy "Do zobaczenia". Autorka videobloga: Wybór Patrycji Wanat. Słucha, czyta, oglda, a następnie doradza, po co sięgnąć, a co omijać z daleka.

fot. Karol Mańk

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

17 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

18 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

MIROSŁAW WLEKŁY

Reporter „Dużego Formatu”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książki All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiemoraz e-booka Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża. Publikował też w antologiach (Grzech jest kobietą, NieObcy, Obrażenia. Pobici z Polską). Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: Listy na wolność; (Teatr Nowy w Poznaniu), Swarka; (Teatr Polski w Bydgoszczy) i Bóg w dom (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nominowany do nagród: Newsweeka im. Teresy Torańskiej i im. Beaty Pawlak.

fot. Dawid Żuchowicz

Powiązane wydarzenia

NOGAŚ NA PLAŻY

19 14:30/ al. Franciszka Mamuszki 2

WIESŁAW WŁADYKA

Historyk, dziennikarz związany z redakcją „Polityki” od 1985 roku. Publicysta i komentator. Autor i redaktor publikacji historycznych. Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

18 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

KSIĄŻKA HISTORYCZNA

19 15:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

ŁUKASZ WOJTUSIK

Pierwszy raz bronił się na antenie, gdy Jerzy Dudek bronił w finale Ligi mistrzów. Potem już poszło. Na co dzień dziennikarz, wydawca i szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. Od pewnego czasu jest poczytalny i dość kulturalny, a ostatnio nawet uznany za. W 2013 roku przez kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski uznany za najlepszego dziennikarza kulturalnego. Oprócz radia ma jeszcze swoje M2, czyli dwóch synów Mikołaja i Maksymiliana. Jest także Z jak Zorro - żona Zośka. To nie wszystko. Są książki, których nie przeczytał, wywiady, których jeszcze nie zrobił i ciekawi ludzie, których jeszcze nie zaprosił do studia.

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

17 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

LUDWIKA WŁODEK

Publicystka i reporterka. Urodziła się w 1976 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest socjolożką, pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką trzech książek. Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów (Wydawnctwo Lietrackie 2012) to portret rodziny Iwaszkiewiczów, połączenie historycznego reportażu i powieści biograficznej. Wystarczy przejść przez rzekę (WL 2014) jest zbiorem reportaży o Azji Środkowej, w którym poprzez losy poszczególnych bohaterów, znanych polityków, ale też i zwykłych ludzi, pokazane są najważniejsze problemy regionu. Najnowsza książka nosi tytuł Cztery sztandary, jeden adres (WL 2017) i opowiada o pogranicznym regionie Spisza.

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

DEBATA

19 13:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

VARIA

18 18:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

AURA XILONEN

Na literacką scenę wdarła się przebojem, wygrywając w 2015 roku konkurs Mauricio Achar ogłoszony przez wydawnictwo Random House. Jury, mocno zaskoczone wigorem i jakością powieści, zdumiało się jeszcze bardziej, kiedy okazało się, że jego autorka ma dopiero 19 lat, studiuje w meksykańskiej Puebli i jej zasadnicze zainteresowania idą w kierunku filmu.

Debiutancki Jankeski fajter (Campeón gabacho) zdążył się już ukazać nie tylko w krajach języka hiszpańskiego, ale także w USA, Francji, Holandii, Włoszech – polska premiera (wyd. Znak) będzie mieć miejsce na festiwalu Literacki Sopot. Głównym bohaterem powieści jest młody chłopak, nielegalny meksykański emigrant w USA, pracujący na czarno w księgarni. Chłopak wplątuje się w uliczną burdę i tak rozpoczyna tułaczkę po mieście. Jedyną szansą na wybicie się są jego bokserskie umiejętności i upór.

Inspiracją do napisania tej historii był dla Xilonen jej dziadek, który również przebywał na emigracji w USA i parał się boksem. Tym, co zachwyciło krytyków i czytelników, była jednak nie tylko wciągająca fabuła, pełna humoru i dramatyzmu, ale także niezwykły język, którym bohater opowiada o swoim losie: prawdziwy lingwistyczny fajerwerk, w którym różne rejestry hiszpańskiego mieszają się z naleciałościami angielskimi, dając zupełnie nową literacką jakość.

fot. Luis Mauleon

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

20 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

EWA ZALESKA

Tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. Przełożyła między innymi: książkę Mario Vargasa Llosy, "Historia Alejandra Mayty", za którą otrzymała nagrodę Literatury na świecie za najlepszy debiut translatorski; książki Isabel Allende "Ewa Luna" (Muza, 1997, 2002), "Opowieści Ewy Luny" (Muza, 2000, 2003); Javiera Mariasa: "Mężczyzna sentymentalny" (Pruszynski i ska, Warszawa 2000), "Twoja twarz jutro. Gorączka i włócznia", (Sonia Draga, 2010), "Twoja twarz jutro. Taniec i sen" (Sonia Draga, 2011) - Nagroda Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie z języka hiszpańskiego, "Twoja twarz jutro. Trucizna, cień i pożegnanie" (Sonia Draga, 2013); Javiera Cercasa: "Żołnierze spod Salaminy" (W. A. B, 2005) - Nagroda Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie z języka hiszpańskiego, "Prędkość światła" (W. A. B, 2010), "Anatomia chwili" (Noir sur Blanc, 2015), "Oszust" (Noir sur Blanc, 2016).

fot. z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

19 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

PRZEMYSŁAW ZAWROTNY

Literaturoznawca, badacz kultury popularnej, autor rozprawy doktorskiej o motywach religijnych we współczesnym komiksie oraz współautor książki Powieści graficzne. Leksykon. Przez lata pisał o literaturze, komiksie, filmie i muzyce rozrywkowej – m.in. na łamach „Lampy”, „Czasu Kultury” i „Zeszytów Komiksowych”. Udziela się jako wykładowca i animator.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

CONVERSACIONES LITERARIAS

19 17:00/ Sopoteka, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2), 81-704 Sopot

MAŁGORZATA ŻERWE

Artystka wizualna,dziennikarka. Od 1997 roku etatowo pracuje w Radiu Gdańsk. Zajmuje się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Autorka ponad 200 audycji monograficznych o artystach. Zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i zagranicznych konkursach na reportaż, kilkukrotnie była nominowana do Prix Italia i Prix Europa. Współautorka międzynarodowej wystawy „K-Kafka w KomiKsie”. Współautorka słuchowisk radiowych: Makbet.Remix, Wojna światów ( z Davidem Zane Mairowitzem). Autorka tekstów o sztuce i artystach. Moderatorka spotkań. Związana ze środowiskiem SFINKSa, gdzie regularnie wystawia swoje obiekty. Prace dźwiękowe prezentowała w galeriach, obecnie pracuje nad wystawą w GGF. Owocem jej licznych podróży są „radiowe filmy drogi”. Współpracuje z niemieckimi stacjami radiowymi i ABC.

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

17 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

20 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot

JAKUB ŻULCZYK

Pisarz, publicysta, scenarzysta. Za swoją ostatnią powieść, Ślepnąc od świateł, brutalny kryminał dziejący się w Warszawskich realiach, otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Zadebiutował w 2006 roku przygodową powieścią o miłości, Zrób mi jakąś krzywdę. 2008 przyniosło Radio Armageddon, powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, oraz przeredagowanego wznowienia na początku 2015. Obie książki szybko stały się „kultowe” wśród młodych czytelników w wieku licealno-gimnazjalnym (ale nie tylko). Napisał również powieść grozy Instytut, fantastyczno-przygodową dylogię o przygodach Tytusa Grójeckiego – Zmorojewo i Instytut, oraz zilustrowaną przez Agatę Bogacką książeczkę dla dzieci, Zdarzenie nad strumykiem. Był stałym felietonistą „Elle”, „Wprost”, „Przekroju”, „Dziennika” oraz „Exklusiva”.

Publikował również w „Playboyu”, „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Ha!Arcie” oraz „Notesie na sześć tygodni”. Współprowadził programy telewizyjne i radiowe. Oprócz pisania prozy i publicystyki, pracuje także jako scenarzysta serialowy. Był stypendystą programu Willa Decjusza oraz zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

fot. z archiwum autora

Powiązane wydarzenia

SCENARIUSZ JAKO GATUNEK LITERACKI

18 13:30/ Teatr Boto, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 80-001 Sopot