20.08.2017

Teatr wyobraźni na Literackim Sopocie

Na Literackim Sopocie oczywiście nie mogło zabraknąć teatru. W tym roku dla gości zostały przygotowane dwa wydarzenia – dramat „Hameln” reprezentujący literaturę iberyjską oraz „Willę Luco” jako zapowiedź przyszłorocznej edycji festiwalu poświęconej literaturze francuskiej.

Do zobaczenia we Francji

W sobotni wieczór odbyło się słuchowisko „Willa Luco” Jean-Marie Basseta w reżyserii Janusza Kukuły, kierownika artystycznego i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia. Słuchowisko zostało poprzedzone wprowadzeniem Kukuły dotyczącym tła historycznego akcji dramatu. Reżyser podkreślił istotę rozważań historiozoficznych, które mają nie tylko charakter narodowy, lecz także uniwersalny.

Akcja dramatu toczy się w celi skazanego na infamię marszałka Philippe Pétaina, którego odwiedził generał Charles de Gaulle kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. Skompromitowany marszałek, nazwany „najsłynniejszym więźniem Francji”, w akcie desperacji próbował się jeszcze licytować na czyny: „Miałem w życiu wszystko, co może mieć mężczyzna! Zaszedłem wysoko w karierze wojskowej, byłem zwycięzcą na wojnie i bohaterem narodowym! Byłem generałem, ambasadorem, członkiem Akademii, marszałkiem! Byłem głową tego państwa, miałem wszystkie kobiety, jakich zapragnąłem, wszystkie przygody! Miałem niebieskie oczy!”. Gdy generał de Gaulle był niewzruszony urojeniami przegranego Pétaina, ten błagał jeszcze, by jego celę zamienić na piękną barokową willę, w której mógłby odbyć karę dożywotniego więzienia.

W dramacie usłyszeliśmy: Krzysztofa Gosztyłę, Wiktora Zborowskiego i Grzegorza Małeckiego.

Pożegnanie z Hiszpanią

W niedzielę zaprezentowane zostało czytanie sztuki „Hameln” Juana Myorgi w reżyserii Adama Nalepy, dyrektora artystycznego Fundacji Teatru BOTO. Na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże goście festiwalu usłyszeli dramat poruszający m.in. tematykę wykorzystania seksualnego dzieci.

Zapewne wszyscy dobrze pamiętamy legendę o „Szczurołapie z Hameln” spisaną m.in. przez Braci Grimm. Podanie głosi, że po tym, jak flecista skutecznie uratował miasto przed plagą szczurów, nie dostał obiecanego wynagrodzenia. W akcie zemsty postanowił więc wyprowadzić z miasta także wszystkie dzieci. Legenda ta była inspiracją dla Juana Mayorgi do napisania dramatu „Hameln”. W przedmowie wyjaśnia: „Okrutniejsza wersja tej legendy (…) przypomina świat, w którym żyjemy. Nasz świat, w którym jako pierwsze płacą dzieci. Za nałogi dorosłych, za ich politykę, za ich kłamstwa. W tym sensie Hameln, które nie potrafi zadbać o swoje dzieci, jest jak wiele innych miast naszego świata”.

W czytaniu udział wzięli: Justyna Bartoszewicz, Krzysztof Grabowski, Tomasz Mycan, Adam Nalepa i Bogdan Smagacki.

Ula Rybicka

fot. Bogna Kociumbas

Powiązane wydarzenia

19/08/2015 18:00

LITERACKI TEATRALNY

20/08/2015 18:00

LITERACKI TEATRALNY