18 sierpnia do Państwowej Galerii Sztuki ściągnęli czytelnicy Literackiego Sopotu, by spotkać się z prof. Stefanem Chwinem. Jakie było to spotkanie?
Są tacy pisarze, którzy poza książkami, oferują swoim czytelnikom coś jeszcze. To coś jeszcze z pewnością nosi w sobie prof. Stefan Chwin. Zawsze elegancko ubrany, doskonale przygotowany do dyskusji, błyskotliwy i z właściwym sobie poczuciem humoru, profesor przyciąga na spotkania nie tylko namiętnych czytelników swoich dzieł, ale i ludzi pragnących usłyszeć pełne erudycji podsumowanie obecnej sytuacji społecznej, podyskutować o historii, zadumać się nad kondycją polskiej literatury. Nic więc dziwnego, że sala PGS wypełniona została po brzegi.
Grzegorz Gauden, który prowadził spotkanie, zaczął je od wspomnienia wydarzenia, którym wszyscy tego dnia żyliśmy szczególnie. Panowie swoją dyskusję rozpoczęli od tragicznych wydarzeń w Barcelonie. Profesor Chwin zwrócił uwagę, że w tym przypadku mamy do czynienia ze szczególnym wymiarem terroryzmu. Barcelona została zaatakowana przez samozwańcze państwo islamskie i był to zamach na wolność europejską. Kolejny z zamachów, który ma dać nam do zrozumienia, że na świecie toczy się wojna globalna, że terroryzm to rak naszych czasów, który ogarnął cały świat. Z drugiej strony, profesor zwrócił uwagę na sytuację wewnętrzną Katalonii i zaznaczył, że konstrukcja zamachu uderzyła nie tylko w Europę, ale i podsyciła wewnętrzne podziały narodu hiszpańskiego.
Spotkanie z profesorem było bogate w wiele podsumowań, celnych uwag na temat tego, jak bardzo dziś potrzebujemy literatury i jak ważnym jest, by o nią dbać.
Jednym z wątków spotkanie w PGS była twórczość Czesława Miłosza. Państwo Chwin wspólnie napisali doskonałą książkę „Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje, dokumenty, głosy” i przyjaźnili się z poetą oraz jego małżonką. Stefan Chwin opowiedział swojej publiczności o wielu ciekawych wątkach z życia noblisty. - Miłosz nie chciał być sławiony na pomnikach, czy tablicach jak ta, którą poświęcono stoczniowcom w Gdańsku. Postawiono go przed faktem dokonanym: Panie Czesławie, wszystko jest już gotowe, odlane z brązu – mówił prof. Chwin.
Stefan Chwin ma dar opowiadania, magnetycznie przyciąga uwagę i potrafi spowodować, że czas przestaje mieć znaczenie. Spotkanie z nim było przyjemnym zanurzeniem się w ciekawą, inteligentną i pełną wrażliwości rozmowę o Polsce i literaturze.
Zapraszam Państwa do przeczytania wywiadu z prof. Stefanem Chwinem, który znajdziecie na stronie w gazecie festiwalu „Literacka”. Rozmawialiśmy o jego najnowszej książce „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”. Oczywiście, tak samo, jak podczas spotkania, w wywiadzie prof. Chwin daje nam dużo więcej, niż opowieść o swojej twórczości.
Natalia Soszyńska
fot. Bogna Kociumbas
Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stefanem Chwinem w "Literackiej".
18/08/2015 17:00