16.08.2017

​Filmy na antenie TVP Kultura

- 18.08. (piątek)

Godz.20:20

W ramach pasma "Lato grozy" wyjątkowa klasyka horroru „Drakula” – hiszpańskojęzyczna wersja jednego z najwybitniejszych horrorów w historii kina, w reżyserii George’a Melforda i Enrique Tovar Ávalos z 1931 roku. Film jest poprzedzony wstępem Michała Chacińskiego i Magdaleny Kamińskiej.

Godz. 22:45 „Skóra w której żyję” w reż. Pedro Almodovara

Chirurg plastyczny, Robert Ledgard, pracuje nad stworzeniem syntetycznej, ludzkiej skóry. Doświadczenia przeprowadza na tajemniczej kobiecie, którą przetrzymuje w domu. (filmweb)

- 20.08. (niedziela)

Godz. 17:45 film dokumentalny „Mury” w reż. Pablo Iraburu i Migueltxo Molina,

Obecnie na całym świecie istnieje 50 nowych murów, które w sumie mają 30 tys. km długości i stanowią granicę pomiędzy bogactwem a biedą. Film

portretuje trzy z nich, dowodząc, że państwa rzadko traktują je dziś jako

prawdziwą i skuteczną ochronę przed inwazją. Mury nabrały nowego oblicza stały się symbolem zamknięcia na innych i gospodarczego protekcjonizmu. Na całej granicy USA z Meksykiem stoi mur, którego każdy kilometr patroluje 13 zawodowych pograniczników i niezliczone oddziały ochotników. Z kolei RPA już w latach 70. Ubiegłego wieku odgrodziło się od biedniejszych sąsiadów, a w latach 90. wzdłuż jego

granicy z Mozambikiem i Zimbabwe ustawiono linię zasiek pod napięciem 3 tys. wolt, którą lokalni mieszkańcy nazywają Ognistym wężem.

W filmie obserwujemy patrole wartowników, którzy przechadzają się wzdłuż rzeki Limpopo, w której utonęło wielu uchodźców, próbujących przedostać się do z Zimbabwe do RPA. Druciane 6 - metrowe płoty oddzielają również od Maroka hiszpańskie miasta - enklawy w Afryce: Ceutę i Melillę i są miejscem dantejskich scen, kiedy to afrykańscy uchodźcy próbują pokonać wysokie płoty, by przedostać się do Europy. Wizja dwójki hiszpańskich reżyserów o barierach we współczesnym świecie.

Godz. 20:00 – film fabularny „Gloria” w reż. Sebastian Lelio. Film fabularny produkcji chilijskiej. "Gloria" (w tej roli Paulina Garca) to atrakcyjna kobieta w średnim wieku. Mieszka sama, z dziećmi widuje się rzadko, ale regularnie odwiedza dancingi. Spędza tam miło czas, choć zazwyczaj stroni od towarzystwa mężczyzn. Jej nastawienie się zmienia, gdy jednej z tanecznych nocy na parkiecie pojawia się Rodolfo (Sergio Hernndez). Czarujący dżentelmen sprawia, że Gloria nabiera ochoty na płomienny romans. W tym wiarygodnym psychologicznie, przepięknie skomponowanym i zagranym filmie motorem napędowym akcji są

emocje. Melancholia w życiu Glorii splata się więc z beztroską zabawą, miłość z rozczarowaniem, a obojętność z niegasnącą chęcią życia. (stopklatka.pl)

Powiązane wydarzenia