17.05.2017

Prawda w reportażu

Debata festiwalowa

Czy w reportażu liczą się fakty czy emocje i obrazy? Czy reporter odpowiada za pełną zgodność przedstawionych faktów z rzeczywistością? Czy kunszt literacki może usprawiedliwiać mijanie się z prawdą? I czy biorąc do ręki reportaż możemy zgodzić się na to, że istnieje „prawda zmyślona”?

O tym wszystkim Dagny Kurdwanowska porozmawia 19 sierpnia z Ludwiką Włodek, Wojciechem Tochmanem i Ziemowitem Szczerkiem podczas debaty „Prawda w reportażu”.

Ludwika Włodek, publicystka i reporterka. Z wykształcenia jest socjolożką, pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką trzech książek. "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów" (Wydawnctwo Lietrackie 2012) to portret rodziny Iwaszkiewiczów, połączenie historycznego reportażu i powieści biograficznej. "Wystarczy przejść przez rzekę" (WL 2014) jest zbiorem reportaży o Azji Środkowej, w którym poprzez losy poszczególnych bohaterów, znanych polityków, ale też i zwykłych ludzi, pokazane są najważniejsze problemy regionu. Najnowsza książka nosi tytuł "Cztery sztandary, jeden adres" (WL 2017) i opowiada o pogranicznym regionie Spisza.

Ziemowit Szczerek, dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek "Siódemka", "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" oraz "Rzeczpospolita Zwycięska", współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku nominowany do nagród Nike i Angelus, w 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a w 2016 finalistą Nike za "Tatuaż z tryzubem". W maju 2017 ukazało się "Międzymorze", w której autorrusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię.

Wojciech Tochman, reporter, autor kilku książek dokumentalnych przetłumaczonych na kilka języków (m.in. „Schodów się nie pali” „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Eli, Eli”). Laureat Premio Kapuściński za rok 2016. Obecnie mieszka w Phnom Penh gdzie pracuje nad nową książką.

Powiązane wydarzenia