13.04.2017

Dwójka kolejnych gości Literackiego Sopotu 2017!

Wielokrotnie nagradzana, uwielbiana przez krytyków, jedna z najbardziej cenionych przedstawicielek współczesnej literatury hiszpańskiej i młoda debiutantka z Meksyku, która podbiła serca wydawców na całym świecie – mamy zaszczyt ogłosić, że gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu będą Almudena Grandes i Aura Xilonen.

Powieści i opowiadania Grandes są jednymi z najczęściej tłumaczonych i adaptowanych filmowo książek hiszpańskich. Po wydanej w Polsce wiele lat temu „Lulu”, w maju, nakładem Sonia Draga, ukażą się u nas także „Pocałunki składane na chlebie” - poruszająca opowieści o życiu kilkorga bohaterów: rodziny, która wraca z wakacji z postanowieniem, że w jej życiu nic się nie zmieni; mężczyzny w czterech ścianach opłakującego swój rozwód; babci ubierającej przed czasem choinkę, by dodać otuchy bliskim; kobiety, która postanawia wrócić na wieś i uprawiać ziemię, odziedziczoną po przodkach. „Wielka polifoniczna powieść o codzienności. Opowieść o nas samych” – napisze o „Pocałunkach składanych na chlebie” włoski pisarz i dziennikarz Bruno Arpaia.

Meksykanka Aura Xilonen wdarła się przebojem na literacką scenę, wygrywając, jako 19-latka, konkurs Mauricio Achar ogłoszony przez prestiżowe wydawnictwo Random House. Jej debiutancka powieść „Jankeski fajter” już została przetłumaczona na kilka języków – oprócz kręgu hiszpańskojęzycznego ukazała się już także w Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii i Włoszech. Głównym bohaterem powieści jest młody chłopak, nielegalny meksykański emigrant w USA, pracujący na czarno w księgarni. Chłopak wplątuje się w uliczną burdę i tak rozpoczyna tułaczkę po mieście. Jedyną szansą na wybicie się są jego bokserskie umiejętności i upór. Polska premiera jednego z najciekawszych debiutów ostatnich lat sierpniu w Sopocie (Wydawnictwo Znak).

Powiązane wydarzenia